მასწავლებლის
სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: შორენა ახვლედიანი,
29001020117
სწავლების
საფეხური/კლასი: IV კლასი
მოსწავლეთა
რაოდენობა: 6
გაკვეთილის
თემა: ჩვენი ხევი
წინარე
ცოდნა: რევაზ ინანიშვილის ბიოგრაფია, შესწავლილი მოთხრობები:
„ბედნიერება“ და „ვაშლის ხე“
გაკვეთილის
მიზანი: მოსწავლე შეძლებს მხატვრული ნაწარმოების შინაარსის სიუჟეტური ხაზის თანმიმდევრობით გადმოცემას. მოსწავლე
იყენებს ყოფითი სიტუაციების აღწერისას სწორ გრამატიკულ ლექსიკას.
№
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზაბის ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ.)
|
1
|
A ფაზა-გამოწვევა
აქტივობა 1.
ა)მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდა,
ბ)ცოდნის გააქტიურება.
გ) გონებრივი იერიში
|
კითხვა-პასუხი
1)გაიხსენეთ რ. ინანიშვილის მოთხრობები
„ბედნიერება“ და „ვაშლის ხე-პერსონაჟები
2. რა იყო ავტორის მთავარი სათქმელი
|
მთლიანად კლასი
|
ფლიბჩარტი, ცარცი
|
10 წთ
|
2
|
B ფაზა-
სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა2. ტექსტზე მუშაობა |
ტექსტის წაკითხვა ეპიზოდების მიხედვით.
შინაარსის გადმოცემა
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო
|
12 წთ
|
აქტივობა 3.
კითხვა-პასუხი, ეპიზოდების დასათაურება.
|
მოსწავლეები ჯგუფებში დაუსვამენ კითხვებს ეპიზოდებს, შეფასდება თითოეული ჯგუფის ნამუშევარი, აირჩევა საუკეთესო კითხვები, რომელსაც თავად გასცემენ პასუხებს,ასევე მოახდენენ ჯგუფებში ეპიზოდების დასათაურებას, აქაც ჯგუფების მიხედვით შეირჩევა საუკეთესო დასათაურებები.
|
ჯგუფური
|
ფორმატის ფურცლები,
ფლომასტერები, დაფა და ცარცი
|
8წთ.
|
|
აქტივობა 4.
პრეზენტაცია თემაზე „გამიგია თუ გამიგონია“
|
შეძლებენ ენობრივ-გრამატიკული ნორმების სწორად გამოყენებას.
|
მთელი კლასი
|
კომპიუტერი
|
1წთ
|
|
C ფაზა-(15წთ) შეჯამება
აქტივობა 5. სახალისო
"ვინ უფრო სწორად, ვინ უფრო სწრაფად“
.
|
ფლიბჩარტზე ჩამოწერილია 6 წინადადება, სადაც გამოტოვებულია ზმნები: (გამიგია თუ გამიგონია) . თითომ თითო წინადადებაში უნდა ჩაწეროს შესაბამისი ზმნა. სამუშაოს დასრულების შემდეგ ფლიბჩარტზე წინასწარ დაწერილი სწორი პასუხებით მოსწავლეები შეამოწმებენ თავიანთ ნამუშევარს .
|
ინდივიდუალური
|
ფლიბჩარტი, მარკერი
|
4 წთ
|
|
აქტივობა
6- ტესტირება (ქვიზი)
|
ა) მოსწავლეები გაიაზრებენ საგაკვეთილო თემას
ბ) ტესტირებას გამოვიყენებ,როგორც
განმავითარებელი შეფასების ინსტრუმენტს
|
მთელი კლასი
|
ტესტები
|
7 წთ.
|
|
საშინაო დავალება
|
შედგინონ 4-4 წინადადება ზმნების,( გამიგია თუ გამიგონიას)გამოყენებით
|
1
|
|||
შეფასება
|
შეფასები რუბრიკა
|
2
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები/ეროვნული სასწავლო გგმით მისაღწევი შედეგები/სტანდარტი :
მიმართულება-ზეპირმეტყველება
ქართ. IV.1. მოსწავლეს შეუძლია ადეკვატურად აღიქვას სხვადასხვა სახის ტექსტი და გადმოსცეს მათი შინაარსი.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ
მოსწავლე
Ø მიჰყვება
მხატვრული ნაწარმოების ხაზს და თანმიმდევრობით გადმოსცემს ფაქტებსა და მოვლენებს.
ქართ.IV.2. მოსწავლეს შეუძლია
გამოხატოს საკუთარი დამოკიდებულება მხატვრული ნაწარმოების მიმართ.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
Ø მონაწილეობს
მხატვრული ნაწარმოების შესახებ გამართულ დისკუსიაში.
ქართ.IV.4.
მოსწავლეს შეუძლია შესაბამისი
ენობრივ-გრამატიკული საშუალებების გამოყენება კონკრეტულ სამეტყველო სიტუაციაში.
შედეგი
თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
Ø ყოფითი
სიტუაციების აღწერისას სათანადოდ რთავს მეტყველებაში სპეციფიურ ლექსიკას.
შეფასება:
ხელმოწერა:
თარიღი:
Комментариев нет:
Отправить комментарий